Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Anetą Żądło – Michalak, p. Agatą Kutrzebą, p. Joanną Sadkiewicz oraz ks. Pawłem Masłoniem z radością przyjęli zaproszenie ks. Proboszcza i zaangażowali się do pomocy w przygotowaniu obchodów 85 rocznicy spalenia naszej małej Ojczyzny – Lubnia.
Uroczystości na Skwerze Pamięci w dniu 8 IX rozpoczęły się Mszą świętą , która zgromadziła mieszkańców naszej miejscowości, władze gminne, dyrekcję szkoły podstawowej oraz gości przybyłych z różnych zakątków naszego powiatu. Po Eucharystii został przedstawiony odczyt patriotyczny, z którego obecni mieli okazję dowiedzieć się o niewyobrażalnej tragedii rodzin i społeczności lokalnej Lubnia.
Ideą spotkania miało być zachowanie wydarzeń z tamtych tragicznych lat, by nie odeszły w zapomnienie, by żywa była pamięć o ofiarach naszych przodków.
Taka muzyka nie rozbrzmiewała jeszcze w Lubniu…
Muzyka gongów niosła się po polach niegdyś zroszonych krwią poległych ofiar. Sentymentalna, trafiająca w najgłębsze zakamarki serc zgromadzonych na uroczystościach ludzi. Smutna, tkliwa, wyjątkowa. Muzyka - strażniczka pamięci.
A później nastąpiły występy uczniów ze szkoły podstawowej. Montaż słowno – muzyczny upamiętniający czasy pożogi, rozlanej krwi, prześladowań poprowadzili p. Aneta Żądło – Michalak i ksiądz Paweł Masłoń. Konferansjerzy przypomnieli czasy zniewolenia i terroru, młodzież naszej szkoły pamięć o poległych uczciła wspomnieniami zapisanymi w piosenkach i wierszach.
Na zakończenie obecni mogli włączyć się w śpiew piosenek i pieśni patriotycznych wykonywanych przez Wiktora Kozaka i Karola Jaworskiego.
Pięknie, wzruszająco, a przede wszystkim patriotycznie zrobiło się lubieńskim skwerze. Wspomnienia z pewnością na długo zostaną w pamięci i sercach zebranych.
Aneta Żądło - Michalak