Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Lubniu

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU "POZNAJEMY DZIEDZICTWO KULTUROWE EUROPY"

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU „POZNAJEMY DZIEDZICTWO KULTUROWE EUROPY”

 

Projekt „Poznajemy dziedzictwo kulturowe Europy” realizowaliśmy w naszej szkole od września 2020r. Grupą docelową projektu byli uczniowie chcący zdobyć i pogłębić umiejętności związane z obszarem działań projektowych oraz różnorodnych dziedzin takich jak: praca w międzynarodowej grupie, rozwijanie relacji społecznych, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnej, planowania oraz realizacji działań projektowych. Rekrutacja uczestników została przeprowadzona w oparciu o regulamin zawierający przejrzyste kryteria oceny zamieszczony na stronie internetowej szkoły we wrześniu 2020r. Do udziału w projekcie zakwalifikowało się 18 uczniów z klas 7 i 8. Głównym celem projektu było podniesienie u uczniów kompetencji w zakresie znajomości języków obcych, jak również kompetencji osobistych, kulturowych i społecznych.

Przygotowania do  realizacji projektu rozpoczęły się w lipcu 2019r. kiedy powstał pomysł projektu oraz wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy unijnych.

Pierwszym krokiem w realizacji projektu było nawiązanie współpracy ze szkołą partnerską. Naszym pierwotnym partnerem była szkoła w Katalonii, z którą przez ponad rok przygotowywaliśmy się do mobilności wykonując comiesięczne zadania, np. uczniowie nagrywali filmy, robili plakaty, przeprowadzali wywiady, odbyli zagraniczną rozmowę telefoniczną o świętach w kraju partnerskim. Językiem komunikacji był język angielski i język hiszpański.

Wybuch pandemii spowodował duże zmiany w naszym projekcie. Przede wszystkim zostaliśmy zmuszeni do zmiany daty mobilności z października 2020r. najpierw na marzec 2021r. a ostatecznie na czerwiec 2021r. W styczniu 2021r. szkoła w Katalonii zrezygnowała z dalszej współpracy ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiologiczną w regionie. Rozpoczęły się poszukiwania nowego partnera, co okazało się jednym z największych wyzwań całego projektu. Epidemia nie ustępowała, sytuacja była bardzo niestabilna i szkoły bały się podejmować decyzję o organizacji mobilności. Na szczęście, nauczycielka ze szkoły w Virrey Morcillo w Villarrobledo w regionie Castilla- la Mancha  odważyła się podjąć współpracę i przekonała swoje grono pedagogiczne do zaproszenia nas do swojej szkoły uznając to za wartościowe przedsięwzięcie międzykulturowe.

W międzyczasie uczniowie rozpoczęli obowiązkowe zajęcia w ramach przygotowania do mobilności.  Wzięli udział w 15 godzinnym obowiązkowym przygotowaniu językowym do mobilności (kurs j. angielskiego), ponadto przez 2 miesiące uczestniczyli w zajęciach języka hiszpańskiego online prowadzonych przez Instytut Cervantesa i w 5 godzinnym przygotowaniu kulturowym.

Pomimo  zagrożenia  epidemiologicznego, atmosfery napięcia i braku pewności co może nas spotkać w Hiszpanii rodzice grupy biorącej udział w przedsięwzięciu nie zrezygnowali i wykazali się ogromnym zaufaniem w stosunku do naszych działań.

6.06.2021r. w pełnym składzie wylecieliśmy do Alicante i następnie do Villarrobledo, miejsca docelowego naszego pobytu. Przez następny tydzień realizowaliśmy program mobilności, który zakładał realizację projektu edukacyjnego pt. „Poznajemy dziedzictwo kulturowe Europy”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w szkole partnerskiej przygotowując projekt w postaci broszury biura turystycznego oferującej wycieczkę śladami dziedzictwa kulturowego Hiszpanii lub Polski. Ponadto, zwiedzali region Castilla- La Mancha słynący z architektonicznego i artystycznego bogactwa powstałego w wyniku połączenia tradycji żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich z ideami średniowiecza i renesansu. Zwiedziliśmy Toledo- najsłynniejsze miasto regionu i pierwszą stolicę Hiszpanii,  Cuencę i słynne „wiszące domy”, Consuegrę z wiatrakami, z którymi walczył bohater powieści Cervantesa „Don Kichote de La Mancha”, Alarcón oraz Valerię z ruinami miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Uczniowie brali również udział w innych zajęciach lekcyjnych, niezwiązanych z realizacją projektu: lekcji wychowania fizycznego, gdzie uczyli się tradycyjnych gier z regionu La Mancha oraz lekcji fizyki, gdzie budowali peryskop. Byli również widzami  greckiej tragedii antycznej „Orysteja” w wykonaniu zwycięskiej grupy teatralnej z lokalnej szkoły średniej.

Program mobilności  był bardzo napięty i intensywny, wymagał od uczniów wielkiego wkładu pracy, kreatywności i zaangażowania, znacznie wykraczającego poza tradycyjne zajęcia szkolne. Uczniowie spisali się doskonale, godnie reprezentując szkołę i naszą miejscowość, otrzymaliśmy pochwały od partnerskiej szkoły hiszpańskiej i zapewnienie o chęci kontynuacji współpracy.

Każdy projekt to praca zespołowa. Tylko dobry zespół może zagwarantować powodzenie przedsięwzięcia.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w pracę nad projektem „Poznajemy dziedzictwo kulturowe Europy” :

- dla pana Wójta Gminy Lubień Kazimierza Szczepańca za akceptację naszego pomysłu i dostrzeżenie w nim potencjału wartego realizacji;

- dla pani Dyrektor Bernadety Jakubiak za „zielone światło”, ogromną dozę zaufania na każdym etapie realizacji projektu, wsparcie merytoryczne, odpowiedzialność za stronę finansową projektu oraz czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników w trakcie mobilności;

- dla pani Joanny Sobczak za pomoc w realizacji projektu, opiekę nad uczniami w trakcie mobilności oraz przeprowadzenie zajęć językowych i kulturowych przygotowujących do mobilności;

- dla pań  księgowych w Gminnym Zespole Obsługi Szkół za odpowiedzialność za rozliczenie finansowe projektu i dbałość o dokumentację projektową;

- dla Rodziców uczestników za wsparcie, zaufanie i pozytywne nastawienie pomimo pandemicznej aury;

- dla Was, kochani Uczniowie- uczestnicy mobilności za każdy wspaniały dzień Waszej pracy, zaangażowanie, poświęcenie i kreatywne myślenie. Dla takich ludzi warto pisać projekty!

Izabela Jastrzębska-Dorocka

Koordynator projektu

 

 djalbum_link:275

 

 

 

 

 

 

Prace projektowe uczniów:

https://view.genial.ly/60c0681e1e7bbd0d5fd5be71/interactive-content-genially-sin-titulo

https://www.canva.com/design/DAEg44vmATA/YBnUUxFy4pht3nbZrIZ93Q/view?

utm_content=DAEg44vmATA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=homepage_design_menu

https://view.genial.ly/60c067e2fe0ac00d5fd14a08/interactive-content-triptico-corporativo

https://view.genial.ly/60c067e2fe0ac00d5fd14a08/interactive-content-triptico-corporativo

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Styczeń 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: