Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Lubniu

„SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ”

Utworzono dnia 05.03.2025

 

 Meldujemy wykonanie kolejnych zadań w ramach projektu edukacyjnego „SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ” realizowanego podczas zajęć świetlicowych.  

W grudniu 2024r. wykonaliśmy zadanie nr. 5 – „ Dzień bez przekleństw”.  Tym razem nasza strażniczka szlachetnych zachowań zwróciła uwagę na kulturę naszego pięknego języka ojczystego. Niestety zdarza się tak, że jego barwne i miłe dla uszu brzmienie zakłócają brzydkie słowa i przekleństwa. Co zrobić, aby takich słów nie używać? Czy istnieją dozwolone zamienniki na wyrażanie trudnych emocji? Oczywiście, że tak. Uczniowie podawali mnóstwo bezpiecznych i dozwolonych słów czy zwrotów na wyrażanie niezadowolenia, gniewu i złości. Na liście zamienników przekleństw znalazły się takie zwroty jak: „Kurcze blade”, „ O ja cię kręcę” itp. Pogadanka o emocjach, przedstawianie emocji za pomocą gestów, mimiki oraz gra tematyczna memory to dodatkowe elementy dzisiejszej lekcji z małpką Iwonką. Pamiętajmy, że wszystkie emocje są ważne, dobre i potrzebne. Musimy jedynie pamiętać, aby sposób eksponowania naszych emocji nikomu nie sprawiał przykrości   i był całkowicie akceptowalny, a nasz język wolny od wulgaryzmów.  

W styczniu 2025r. zrealizowaliśmy zadanie nr 6 – „Dzień bez torebek foliowych”, które dotykało ważnych treści ekologicznych. Po odczytaniu wiersza, dzieci wymieniały wady toreb foliowych oraz zalety korzystania z toreb materiałowych. Wykonały piękne rysunki dotyczące dzisiejszego tematu. Obejrzały również film edukacyjny „Plastik w oceanach”, który jeszcze bliżej nakreślił dzieciom wagę problemu i uświadomił konieczność dbania o naszą planętę. Jak się okazuje, niezwykle prostym krokiem i miłym gestem w stronę naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia, jest zupełne wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie do minimum wszechobecnych jednorazowych torebek foliowych, reklamówek i worków. My już wiemy i zachęcamy do tego wszystkich, aby wybierając się do sklepu koniecznie zabrać ze sobą mocną, materiałową torbę, która jest przyjazna środowisku i co ważne, jest wielokrotnego użytku. Bądźmy eko!

W miesiącu lutym 2025r. zmierzyliśmy się z zadaniem nr 7 – „ Dzień bez oleju palmowego”, które miało na celu uświadomienie uczniom czym jest olej palmowy, gdzie się znajduje i dlaczego należy go unikać. Tradycyjnie odczytany na początku wiersz, doskonale naświetlił uczniom bohatera dzisiejszych zajęć czyli olej palmowy. Skąd zatem wiemy gdzie się ukrywa? Otóż, taką informację odczytamy na etykiecie każdego produktu. Papierki po łakociach, odkładane przez dzieci w sali świetlicowej, właśnie na użytek dzisiejszych zajęć, doskonale posłużyły młodym detektywom. Do odczytania składu niektórych produktów napisanych drobnym druczkiem wykorzystaliśmy lupę. Sprytnie ukryty olej palmowy może powodować między innymi otyłość, miażdżycę oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo dzieci wykonały kartę pracy z projektu oraz narysowały swoje ulubione i zdrowe przysmaki. Po dzisiejszych zajęciach zrozumieliśmy, dlaczego warto uważnie czytać etykiety na produktach spożywczych np. na batonikach, ciastkach czy pieczywie o długim terminie przydatności. Jak się okazuje, nie wszystkie produkty, które nam smakują są dobre       i zdrowe dla naszego organizmu. Mnóstwo łakoci, zapakowanych w kolorowe papierki są szkodliwe i mogą powodować różne choroby. Wybierajmy zatem zdrową    i nieprzetworzoną żywność, dzięki której będziemy zdrowi i pełni energii.

Pękala D.

Zdjęcia

Utworzono dnia 05.03.2025, 13:18

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 100

W poprzednim tygodniu: 164

W tym miesiącu: 611

W poprzednim miesiącu: 769

Wszystkich: 10698